“Es esmu laimīgs cilvēks – jau no mazotnes zināju, ar ko gribu nodarboties,” atklāj viens no Latvijā pieprasītākajiem koloristiem Eduards Kazarjans. Taču Wella Professionals Baltic Trend Vision Awards 2018 bronzas godalgas ieguvējs friziera profesiju apguva 25 gadu vecumā. Pirms tam bija merčendaizers un biznesa pārrunu vadītājs lielās starptautiskās kompānijas. Expo Beauty Kazarjans pastāstīja par savu pārcelšanos uz dzīvu Latvijā un frizūrām, kas maina dzīvi.
Tev ir visai neparasta «pārkvalificēšanās» vēsture. Kā viss sākās? Kā radās doma pārcelties uz dzīvi Latvijā?
Varat iedomāties, kā konservatīva armēņu ģimene reaģētu uz dēla vēlēšanos kļūt par frizieri? Tāpēc sākumā es iestājos Erevānas Valsts universitātē un ieguvu augstāko izglītību (ar grādu politoloģijā – red.). Kad vecākiem «parāds» tika atdots, bet diploms pielikts pie sienas, vēl 4 gadus nostrādāju Kraft Foods, pusotru gadu – British American Tobacco un divus gadus dienēju FSB robežsardzē. Tad arī sapratu, ka pienācis īstais brīdis, lai visu mainītu par 180 grādiem. Aizgāju mācīties uz Starptautisko friziermākslas akadēmiju. Pareizās lietas notiek pareizā laikā, un es priecājos, ka friziera profesiju esmu izvēlējies apzinātā vecumā, kad jau ir dzīves pieredze. Mācības un armija kārtīgi disciplinē.
Mūsu profesijā ir svarīgi nepārtraukti pilnveidoties. Lai cik liels ir talants, tas nenozīmē, ka nav jāstrādā praktiski. Bez šaubām, esi noguris, kad sākumā «raujies» 16 stundas dienā, bet, ja ir gandarījums par padarīto, tad nogurums ir patīkams.
Man apnika ilgi uzturēties vienā vidē. Tāpēc nolēmu gūt pieredzi Eiropā, vienlaikus uzsākot studijas maģistratūrā. Bet Latvijā bija visvieglāk saņemt studenta vīzu. Atzīšos, es iekšēji biju gatavs, ka būs grūtības atrast darbu, bet, laimīgas sagadīšanās dēļ, Rīgā tolaik bija Sergeja Zvereva friziermākslas studijas filiāle, kuras īpašniece bija manas iepriekšējās darbavietas direktore – Armēnijas Frizieru un kosmetologu savienības priekšsēdētāja. Tā arī sāku strādāt Latvijā. Un visai drīz sāku mācīt citus meistarus.
Kā divu gadu laikā, būdams svešumā, turklāt darbu apvienojot ar mācībām, spēji gūt panākumus?
Pieredze friziermākslā nav abstrakts jēdziens. Ja 20 gadus esi krāsojis ataugušās saknes vai tūkstošiem klientu griezis trīs standarta griezumus, tad tu neesi frieziermākslas meistars. Bet tu joprojām proti ļoti labi nokrāsot saknes. Savukārt mans mērķis vienmēr bija «maksimuma programma», un es negribēju atpalikt no dzīves. Tāpēc visu laiku izvirzīju sev arvien sarežģītākus uzdevumus un ļoti īsos termiņos mācījos strādāt ar visām tehnikām un visiem matu tipiem – no aziātu līdz afrikāņu.
Runājot par dzīvi svešumā – viss ir atkarīgs no spējas adaptēties vidē, no prasmes komunicēt ar cilvēkiem, un, protams, no vēlēšanās mācīties.
Dzīves plānošanā, protams, nevar paļauties tikai uz veiksmi. Man nebija absolūti nekādas nojausmas, kā šeit viss notiks. Bet galu galā viss salikās ideālā puzlē, pateicoties arī cilvēkiem, kas bija man blakus.
Iekļaujoties diasporā, man nebija nodoma sadarboties ar armēņu uzņēmējiem. Vienkārši ar Noru un Nairu Kosjanu (salona Wow Beauty Lounge dibinātājām – red.) mums sakrita uzskati. Kad Zvereva studija pārtrauca darbību Latvijā, es kļuvu par Wow komandas dalībnieku. Man jau tad darba bija pietiekami daudz, bet, kā tas mēdz notikt, viens apmierināts klients atved vēl divus un – aiziet! Turklāt galvenais mārketings tagad notiek Instagram un citos sociālajos tīklos, tāpēc «sarafānu radio» un mans portfolio darīja savu. Nekāda īpaša noslēpuma nav.
Darbā ar klientu tu atšķiries no vairuma meistaru: esi mākslinieks, turklāt diezgan uzstājīgs. Ne visiem patīk tāda attieksme. Vai ir arī neapmierinātie?
Savā ziņā es piekrītu rakstnieka Frančesko Pikolo teiktajam, ka «nevienai sievietei pasaulē neizdosies iziet no frizētavas ar frizūru, kādu viņa gribēja». Bet kurš īsti zina, ko viņa grib? Mēs sevi redzam citādāk nekā pārējie, un es klientiem piedāvāju daudzveidību, ne tikai to, kādi viņi varētu būt. Sākumā reti kurš notic, ka viņam piestāvēs gaiši zilas lokas vai tā dēvētais ponijs, spēle ar matu struktūru vai pat izskūti deniņi. Bet pamazām cilvēki atveras un ļaujas eksperimentiem.
Esmu pret ierobežojumiem un noteikumiem par matu toņa izvēli vai griezuma formu atbilstoši sejas formai vai klienta krāsu tipam. Labāk pārliecināt, ka gari mati nav vienīgais veids, kā paust savu sievišķību, ka labi izskatās jebkura krāsa. Kad kliente ierodas uz kārtējo balajāžu, bet es redzu, ka nepiestāvēs, tad ir sagaidāma interesanta saruna. Ļoti noder pārrunu vadītāja darba pieredze.
Protams, ir konservatīvi klienti, kas vai nu ir vai nav gatavi mainīt uzskatus. Ir ļoti svarīgi to sajust. Vienam pietiek tikai apgriezt matus uz pieres, lai viņš justos pavisam cits cilvēks, bet citu noskuj «uz nullīti», un viņam nekas nemainīsies. Gadās, ka ar jauno tēlu kādu laiku «jāsadzīvo», kamēr pierod, un gadās, ka klients atnāk un lūdz koriģēt izmaiņas. Tādu ir maz, bet ir. Ja cilvēks nāk pie manis, viņš, visticamāk, ir redzējis manus darbus, tātad nāk pēc mana «rokraksta». Ja viņam šāda pieeja nepatīk – Rīgā ir pietiekami daudz citu meistaru.
Uzskata, ka friziera apmeklējums var aizstāt psihologa konsultāciju. Vai savā darbā saskati terapeitisku efektu?
Ja ir slikts psihologs, vai būs pozitīvs rezultāts? Tas pats ir ar profesionāļiem jebkurā jomā. Tāpēc manā darbā galvenais princips ir kvalitāte. Bez šaubām, jebkuras pozitīvas pārmaiņas mūsu ārienē ietekmē pašsajūtu.
Es ticu, ka jauna frizūra var mainīt cilvēka dzīvi. Lielisks veids, kā to pārbaudīt,– uzdrīkstēties. Turklāt mati nav zobi…
Labs griezums vai krāsojums var atklāt jūs no pilnīgi negaidītas puses: vari sākt justies drosmīgāks, pašpārliecinātāks. No «pelēkās peles» iespējams kļūt par īstu bestiju. Arī raksturs mainās. Zinātnieki jau sen to ir pierādījuši. Dzīvē vienai pārmaiņai seko citas – līdz ar jaunu matu krāsu bieži nākas mainīt gan garderobi, gan meikapu. Bet ir vēl viens svarīgs aspekts, uz ko vienmēr norādu klientiem, – vajag iemācīties mīlēt sevi un savus matus.
Ikvienam profesionālim dzīvē pienāk brīdis, kad viņš sev uzdod jautājumu: ko darīt tālāk? Kādi ir tavi nākotnes plāni? Atvērsi savu skolu vai septiņus salonus? Vai arī radīsi matu kopšanas līdzekļu līniju?
Atvērt skolu pagaidām netaisos, bet drīzumā sākšu ņemt asistentus un apmācīšu meistarus, kuriem jau ir bāzes zināšanas un pieredze. No pamatiem nemācīšu, jo man ir dārga sava veselība un nervi. Pārāk liela atbildība. Izveidot līdzekļu līniju? Ar laiku, iespējams. Pagaidām plānos ir semināri un šovi: šonedēļ došos uz Milānu saņemt OMC tiesneša sertifikātu, 24. martā kopā ar Wow komandu EXPO Beauty 2019 laikā sniegsim bezmaksas meistarklasi, bet septembrī piedalīšos Pasaules čempionātā friziermākslā, kas norisināsies Parīzē.
Protams, gribas sevi pilnveidot un mainīt cilvēku uzskatus par skaistumu, paplašinot viņu izpratni par to, iedvesmojot uz drosmīgiem eksperimentiem un palīdzot izpausties ārēji.
Vienkāršākais un patīkamākais veids, kā uzzināt par skaistuma industrijas iespējām, – apmeklēt EXPO BEAUTY MEETUP. Jau otro reizi tas tiek organizēts meetup formātā, vienuviet pulcējot gan skaistuma industrijas speciālistus, gan visus interesentus, kas vēlas vairāk uzzināt par jaunumiem un skaistuma tendencēm. Pasākums norisināsies no 22. līdz 24. martam universālveikalā ELKOR Plaza. Viesus sagaida interesantas uzstāšanās un pārsteigumi.
Atnāciet un esiet skaisti!